Často kladené otázky

Aerorozvědka České republiky (ARCZ) je dobrovolnická iniciativa, která vznikla na podporu Ukrajiny a budování obranyschopnosti České republiky. Jejím posláním je vyvíjet, financovat a dodávat ukrajinským obráncům špičkové drony a další vybavení. Také pomáháme novým ukrajinským brigádám školit a vybavovat piloty a jejich dílny.

Aerorozvědka není komerční projekt, jedná se o neziskovou organizaci fungující na dobrovolnické bázi. Vznikla jako spolek a vždy byla a bude zcela dobrovolnickou, nevládní iniciativou.

Česká Aerorozvědka úzce spolupracuje přímo s ukrajinskými jednotkami a skupinami na frontě. Mezi partnery patří například ukrajinská organizace Aerorozvidka (známá pro nasazení dronů) či jednotky jako Rarog, K2 a mnoho dalších. Spolupráce probíhá také s ukrajinskou ambasádou, aby bylo zajištěno hladké předání techniky přes hranice.

Více o tom komu doručujeme

Aerorozvědka vyvíjí širokou paletu prostředků, od FPV dronů s vybavením, jakým je BadaBoom, shazováky granátů, LMT, pak víceúčelové platformy pro shoz nákladu a podporů FPV dronů jakými jsou Klekánice a Polednice, pozemní kamikaze drony BOXXER a kamikaze drony Titan či průzkumná letadla Sojka.

Také vyvíjí a dodává do ukrajinských brigád samostatné elektrické komponenty, jakými jsou BadaBoom, různé verze elektroniky pro bezpečné odpálení nákladu, ale i elektroniku pro shazování nákladů použitelnou s jinými drony.

Aktuálně dodávané produkty

Podpořit Aerorozvědku lze finančně i nefinančně. Nejjednodušší je přispět finančním darem na tomto webu – veškeré vybrané prostředky jdou na nákup součástek, výrobu a dopravu dronů na frontu.

Kromě eur a českých korun můžete podpořit i bitcoiny – on-chain i přes Lightning network přes náš BtcPay server. Vaše bitcoiny neprodáme, ale použijeme k platbám kontraktorům a dodavatelům.

Aerorozvědka z.s. byla založena v dubnu 2023, ale tým se začal formovat bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu. Skupina českých a slovenských dobrovolníků, původně sdružená kolem iniciativy „Vozím drony“, se tehdy rozhodla reagovat na válku a vyrazila s dodávkou pomoci na Ukrajinu – právě tehdy padl nápad začít vozit i drony.

Veškeré aktivity Aerorozvědky jsou financovány z darů a příspěvků podporovatelů, případně z vlastních investic členů týmu. Výroba a pořízení dronů jsou tedy hrazeny díky dobročinným sbírkám a darům od veřejnosti.

Za projektem stojí komunita dobrovolníků z Česka a Slovenska. Zakladatelem je jeden z nich přezdívaný „Vozím drony“, který z bezpečnostních důvodů vystupuje anonymně. Během dvou let se kolem něj shromáždily desítky dalších lidí – inženýrů, modelářů a programátorů – kteří společně tvoří tým Aerorozvědky a stavějí drony.

Aerorozvědka podporuje obránce Ukrajiny tak, že jim dodává potřebné bezpilotní prostředky a vybavení přímo na frontové linie. Vyvíjí a poskytuje kvalitní drony (od průzkumných až po útočné), které jsou otestované v podmínkách bojů, a zajišťuje, aby se moderní technologie dostaly k těm, kteří je nejvíce potřebují. Kromě samotných dronů organizace často zprostředkovává i další vybavení (například komunikační prostředky či rušičky) a poskytuje servis či zaškolení jednotek v terénu.

Drony hrají v moderním válečném konfliktu zásadní roli. Umožňují provádět průzkum, navádět dělostřeleckou palbu a podnikat přesné údery, aniž by byly přímo ohroženy životy vojáků. Aerorozvědka se na ně zaměřuje proto, že každý dron nasazený místo vojáka může zachránit životy obránců – bezpilotní stroje dokážou operovat v nebezpečných podmínkách, sbírat klíčové informace a zvyšovat šance na úspěch operací. Ruská armáda navíc masově nasadila FPV drony a získala v této oblasti početní převahu, takže je nutné Ukrajině pomoci tento handicap vyrovnat.

Od začátku ruské invaze v roce 2022 dodala Česká Aerorozvědka na ukrajinskou frontu už několik tisíc bezpilotních strojů. Aerorozvědka dodala přes 10 000 dronů dodaných na frontu (k začátku roku 2024).

Ano, součástí pomoci Aerorozvědky je i trénink obsluhy dronů. Členové týmu poskytují praktický výcvik přímo na bojových pozicích i výcvikových polygonech.

Výcvikové programy kombinují teoretické znalosti (např. plánování misí, taktika nasazení dronů) s praktickým nácvikem ovládání různých typů UAV. Díky tomu mohou ukrajinští vojáci maximálně využít potenciál dodané technologie.

Drony z České Aerorozvědky významně zvyšují schopnosti ukrajinských jednotek. Umožňují lépe sledovat pohyby nepřítele, navádět dělostřelectvo a provádět přesné útoky, čímž nahrazují například nedostatek dělostřelecké munice. Tím, že nebezpečné úkoly vykonávají stroje místo lidí, šetří životy ukrajinských vojáků a zlepšují jejich šance v boji. Každý dodaný dron na frontě tak může znamenat zachráněné životy, úspěšně splněný úkol nebo odražení ruského.

Česká Aerorozvědka získává bohaté know-how přímo z bojových pozic na Ukrajině, které by mohly mít velký význam pro obranu České republiky.

Zapojením do výroby dronů se ukázalo, že v Česku existuje množství odborníků a nadšenců schopných vyvíjet špičkové bezpilotní bojové prostředky.

Díky Aerorozvědce tak Česko získalo nečekaně významnou kompetenci v dronové oblasti – rozvíjí se zde know-how, které může mít do budoucna využití i pro naši vlastní obranyschopnost a technologický rozvoj. Zároveň účastí na pomoci Ukrajině Češi posilují svůj obraz spolehlivého spojence a přispívají k zajištění stability a bezpečnosti v Evropě.

Ano. Kromě samotných dronů zajišťuje Aerorozvědka podle potřeb frontových jednotek i další vybavení. Součástí dodávek tak bývají například náhradní baterie, antény, FPV brýle a ovladače, rušičky, zesilovače signálu či jiné technologie nutné k provozu dronů. Dobrovolníci často vezou na frontu i různé prototypy zařízení k otestování v polních podmínkách (např. nové typy senzorů nebo doplňků). Také vybavujeme pilotům dílny a dodáváme díly pro drony jiných výrobců.

Tímto způsobem se jednotkám dostává kompletní podpora pro efektivní nasazení bezpilotních systémů.

Aerorozvědka vyvíjí drony s důrazem na rychlou inovaci a přizpůsobení bojovým podmínkám. Využívá moderní technologie, jako je 3D tisk a modulární konstrukce, díky nimž může rychle upravovat design a vyměňovat součásti podle aktuální potřeby mise. Každý nový model je nejprve interně otestován a následně i vyzkoušen přímo na Ukrajině v ostrých podmínkách, aby se ověřila jeho spolehlivost. Díky intenzivnímu vývoji se podařilo např. zvýšit dolet dronů z původních 3–4 km na současných až ~25. Aerorozvědka také konzultuje své nápady s odborníky (včetně specialistů z řad Armády ČR) a neustále sbírá zpětnou vazbu z fronty, aby mohla své bezpilotní systémy dál zdokonalovat.

Cílem Aerorozvědky je dále navyšovat výrobu a dodávky dronů tak, aby uspokojila rostoucí poptávku ukrajinských jednotek. Do budoucna plánuje výrazně rozšířit kapacity tým rozrůstá a chtěl by zvýšit produkci až na 10 000 dronů měsíčně. Kromě kvantity se soustředí i na kvalitu a nové technologie: Aerorozvědka experimentuje s umělou inteligencí pro autonomní řízení dronů a lepší odolnost proti rušení, a zavádí drony vybavené termovizí pro noční operace. Dále organizace pracuje na zlepšení logistiky (např. nákupem terénního servisního vozu) a plánuje pokračovat ve výcviku ukrajinských operátorů, aby nové typy techniky mohly být rychle a efektivně nasazeny.

Přestože západní státy poskytují Ukrajině značnou finanční i vojenskou pomoc a existují různé další sbírky, situace na bojišti ukazuje, že této techniky stále není dostatek. Drony jsou spotřební materiál – na frontě jich každý měsíc stovky až tisíce zničí a je nutné je neustále doplňovat.

Rádi bychom zdůraznili, že nejsme jen běžní dobrovolníci, ale představujeme skutečné centrum výzkumu a vývoje (R&D) zaměřené na bojové skupiny a jejich potřeby. Naše práce jde mnohem dál než pouhá pomoc – aktivně vytváříme a zdokonalujeme technologie, které umožňují efektivnější obranu a zvyšují šance na úspěch v terénu. Situace na frontě je náročná a brigád, které potřebují naši podporu, je opravdu hodně. Každá pomoc se proto počítá a my díky naší specializaci umíme přinášet konkrétní a zásadní přínos.

Finanční podpora Aerorozvědky a vývoj našich vlastních dronů má přímý dopad na zvyšování našich schopností bránit se. Každý dar, každá investice do technologií nám umožňuje být rychlejší, přesnější a efektivnější v ochraně našeho území a lidí, kteří na tom závisí. Proto vaše podpora není jen pomocí dobrovolníkům – je to investice do budoucnosti obrany, do bezpečnosti a svobody.